Zarząd Ekonomiczny Szkół Gminy Łomża

Biuletyn Informacji Publicznej

Regulamin Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

 

REGULAMIN  
gospodarowania środkami Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych

przy Zarządzie Ekonomicznym Szkół Gminy Łomża

  1. PRZEPISY WSTĘPNE
  • 1. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych zwany dalej „Funduszem” tworzy się
    na podstawie przepisów:
  • ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jednolity

Dz. U. z 2020 , poz.1070)

  • ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U z 2019 r. poz. 2215 z późn.zm.)
  • Ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o Związkach Zawodowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 263, z późn. zm.)
  • Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 9 marca 2009 r. w sprawie sposobu ustalania przeciętnej liczby zatrudnionych w celu naliczenia odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Dz. U. Nr 43, poz. 349 z późn. zm.).
  • Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U z 2019, poz.1781z późn.zm.)
  • 2. Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego obciążającego koszty działalności podmiotów tworzących Fundusz .
  • 3. Środkami Funduszu mogą być:
  1. darowizny oraz zapisy osób fizycznych oraz prawnych ,
  2. wpływy z opłat pobieranych od osób i jednostek korzystających ze środków funduszu,
  3. wpływy ze spłat i oprocentowania pożyczek udzielonych na cele mieszkaniowe,
  4. odsetki od środków Funduszu ,
  5. środki nie wykorzystane w poprzednim roku kalendarzowym,
  6. inne środki określone w odrębnych przepisach.
  • 4. Równowartość dokonywanych odpisów i zwiększeń naliczonych zgodnie z postanowieniami niniejszego Regulaminu na dany rok kalendarzowy przekazywana jest na rachunek bankowy Funduszu do 30 września tego roku, przy czym w terminie do 31 maja tego roku przekazywana jest kwota stanowiąca co najmniej 75% równowartości odpisów, o których mowa.
  • 5. Środki Funduszu są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym.
  • 6. Środkami Funduszu na podstawie umowy – porozumienia zawartego pomiędzy pracodawcami w dniu 23 marca 2021 roku dysponuje dyrektor Zarządu Ekonomicznego Szkół Gminy Łomża.
  • 7. Poszczególne rodzaje pomocy ze środków Funduszu są przyznawane w formie pieniężnej. Przyznanie materialnych form pomocy może nastąpić na wniosek osób uprawnionych po wprowadzeniu odpowiednich zmian w tym zakresie w regulaminie w uzgodnieniu ze związkami zawodowymi.
  • 8. Wysokość świadczeń o charakterze ulgowym wymienionych w art. 8 ust 1 ustawy
    z dnia 4 marca 1994 r. w zakładowym funduszu świadczeń socjalnych będzie zróżnicowana w zależności od informacji od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej oraz wysokości miesięcznych dochodów na członka rodziny osoby uprawnionej wskazanych w oświadczeniu o dochodach za rok ubiegły i zawartych we wnioskach o przyznanie świadczeń. Wzór oświadczenia o rocznych dochodach członków rodziny stanowi załącznik nr 1 do niniejszego regulaminu .
  • 9. Przyznanie osobom uprawnionym świadczeń Funduszu przez dyrektora Zarządu Ekonomicznego Szkół Gminy Łomża następuje na podstawie wniosków składanych przez te osoby do Zarządu Ekonomicznego Szkół Gminy Łomża.
  • 10. W przypadku odmownego załatwienia wniosku osobie uprawnionej podaje się uzasadnienie.

 

  1. OSOBY UPRAWNIONE DO KORZYSTANIA Z ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH
  • 11. Ze świadczeń Funduszu mają prawo korzystać:
  1. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę w:
  2. Zarządzie Ekonomicznym Szkół Gminy Łomża,
  3. nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi szkół podstawowych dla których gmina Łomża jest organem prowadzącym,
  4. pracownicy oddziałów przedszkolnych oraz punktów przedszkolnych przy szkołach dla których organem prowadzącym jest gmina Łomża,
  5. pracownicy Biblioteki Publicznej Gminy Łomża,
  6. pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Łomża,
  7. emeryci i renciści (byli pracownicy) dla których jedna z wymienionych wyżej jednostek była ostatnim miejscem pracy,
  8. osoby przebywające na świadczeniach przedemerytalnych i nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, dla których jedna z wymienionych wyżej jednostek była ostatnim miejscem pracy,
  9. Pracownicy przebywający na urlopach wychowawczych;
  10. Członkowie rodzin pracowników w ramach określonych przez niniejszy regulamin.
  11. W pierwszej kolejności z funduszu mogą korzystać osoby:
  12. o szczególnie niskich dochodach na osobę w rodzinie,
  13. wychowujące dzieci, które ze względu na stan zdrowia wymagają szczególnej opieki,
  14. znajdujące się w szczególnie ciężkiej sytuacji życiowej z innych przyczyn
    (np. na skutek zdarzenia losowego – pożar, powódź itp.).

 

  • 12. Członkami rodzin, o których mowa w § 11 pkt. 2 są:
  1. współmałżonkowie;
  2. dzieci własne, dzieci przysposobione oraz przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, dzieci współmałżonka do ukończenia szkoły ponadpodstawowej nie dłużej jednak niż do ukończenia 20 roku życia lub podjęcia pierwszej pracy przed tą datą, studentów nie mających własnego źródła dochodów nie dłużej niż do ukończenia 25 roku życia;
  3. rodzice prowadzący wspólne z pracownikiem gospodarstwo domowe i nieposiadający własnego źródła dochodu,
  4. członkowie rodzin po zmarłych pracownikach oraz emerytach

i rencistach lub nauczycielach na świadczeniu kompensacyjnym - byłych pracownikach, jeżeli byli na utrzymaniu osoby zmarłej i są uprawnieni do renty rodzinnej po zmarłym ,

  1. członkowie najbliższej rodziny pracowników zmarłych w okresie zatrudnienia,

a także zmarłego emeryta, rencisty lub osoby na świadczeniach przedemerytalnych i nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (dla którego jedna z wymienionych wyżej jednostek była ostatnim miejscem pracy) – otrzymują świadczenie w formie jednorazowej zapomogi w wysokości 70% minimalnego wynagrodzenia za pracę ;

  • 13. Do pomocy ze środków Funduszu przeznaczonej na cele mieszkaniowe uprawnieni
    są wszyscy pracownicy zatrudnieni w instytucjach tworzących niniejszy Fundusz oraz emeryci i osoby przebywające na świadczeniach przedemerytalnych i nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych dla których jedna z wymienionych wyżej jednostek była ostatnim miejscem pracy.

 

 

 

III. PRZEZNACZENIE ZAKŁADOWEGO FUNDUSZU ŚWIADCZEŃ SOCJALNYCH

  • 14. Środki finansowe Funduszu przeznaczone są na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu, w tym na:
  1. Zapomogi pieniężne bezzwrotne (raz w roku) związane z wypadkiem losowym lub długotrwałą chorobą w wysokości do 200% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  2. Zapomogi pieniężne bezzwrotne dla osób znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej (materialnej). Zapomoga może zostać przyznana raz na dwa lata w kwocie nie wyższej niż 70% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  3. Zapomogi pieniężne bezzwrotne związane z rekompensowaniem kosztów leczenia pracownikom oraz emerytom, rencistom oraz osobom na świadczeniach przedemerytalnych i nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, którym nie przysługują takie świadczenia z innego tytułu. Bedą one przyznawane na podstawie złożonych zaświadczeń lekarskich oraz faktur lub rachunków z ostatnich 6 miesięcy od daty ich wystawienia. Zapomoga może zostać przyznana raz w roku w kwocie nie wyższej niż 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  4. Dofinansowanie pracownikom ,emerytom, rencistom oraz osobom na świadczeniach przedemerytalnych i nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych wypoczynku zorganizowanego we własnym zakresie lub w formie wczasów turystycznych, trwającego nieprzerwanie nie krócej niż 14 dni łącznie z sobotami, niedzielami i dniami świątecznymi. Maksymalna wysokość świadczenia dla osoby uprawnionej określona zostanie w rocznym planie finansowym funduszu.
  5. Świadczenia urlopowe wypłacane do dnia 31 sierpnia każdego roku nauczycielom
    na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U z 2019 r. poz. 2215 z późn.zm.) z późniejszymi zmianami .
  6. Finansowanie działalności kulturalno-oświatowej i sportowej w postaci zakupu biletów na imprezy: artystyczne, rozrywkowe, sportowe, rekreacyjne dla pracownika, zakup sprzętu sportowego do wspólnego użytku oraz karnetów na basen i siłownię dla pracowników.
  7. Częściowe pokrycie kosztów udziału pracowników w wycieczce krajowej lub zagranicznej przy spełnieniu następujących warunków:
  • Wniosek musi zawierać co najmniej trzy porównywalne co do kierunku i programu oferty wraz z informacjami o biurach podróży, które mogą być realizatorem wycieczki oraz o cenach jej organizacji,
  • Każdemu uprawnionemu pracownikowi przysługuje dofinansowanie udziału tylko w jednej wycieczce w ciągu roku,
  • Część kosztów wycieczki stanowiąca udział własny pracowników i członków ich rodzin musi być przekazana do Zarządu Ekonomicznego Szkół Gminy Łomża na 30 dni przed terminem wycieczki,
  • Udział w wycieczce małżonków lub dzieci pracowników nie podlega dofinansowaniu ze środków funduszu.
  • Pracownik w terminie wskazanym w pkt. 3 dokonuje wpłaty na rachunek funduszu kwoty stanowiącej 100 % kosztów udziału w wycieczce małżonka lub dzieci,
  • W wycieczce, za osobę uprawnioną do dofinansowana wycieczki, w wyjątkowych nagłych, udokumentowanych przypadkach uniemożliwiających udział tej osoby i odwołanie rezerwacji jej udziału, może wziąć udział jej współmałżonek lub dziecko bez obowiązku zwrotu dofinansowania. Udział w wycieczce członka rodziny w zastępstwie nieobecnego pracownika może mieć miejsce jedynie w wypadku, gdy nie zgłosi się na jego miejsce inny uprawniony do świadczeń pracownik. W takim przypadku koszty związane ze zmianą rezerwacji ponosi osoba uprawniona.
  1. Świadczenia stanowiące pomoc finansową dla pracowników (w formie świadczeń pieniężnych) w okresie Świąt Wielkanocnych i Bożego Narodzenia.

Maksymalna wysokość świadczeń dla osoby uprawnionej określona zostanie w rocznym planie finansowym funduszu. Różnica w wysokości świadczeń będzie wynosiła odpowiednio według dochodów na członka rodziny osoby uprawnionej:

  1. do wysokości 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę – kwotę maksymalną;
  2. powyżej 100% i do wysokości 150% minimalnego wynagrodzenia za pracę – kwota maksymalna pomniejszona o 20 zł;
  3. powyżej 150% minimalnego wynagrodzenia za pracę – kwota maksymalna pomniejszona o

40 zł.

  1. Świadczenia w zakresie przewidzianym w § 14 pkt. 4 będą przyznawane na pisemny wniosek pracownika i zróżnicowane ze względu na wysokość dochodu na 1 członka rodziny; różnica w wysokości dofinansowania pomiędzy 3 przedziałami dochodów:
  2. do wysokości 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę – kwotę maksymalną;
  3. powyżej 100% i do wysokości 150% minimalnego wynagrodzenia za pracę – dofinansowanie

90 % kwoty maksymalnej;

  1. powyżej 150% minimalnego wynagrodzenia za pracę – dofinansowanie 80 % kwoty maksymalnej.
  2. Świadczenia w zakresie przewidzianym w § 14 pkt. 7 będą przyznawane na pisemny wniosek pracownika i zróżnicowane ze względu na wysokość dochodu na 1 członka rodziny; różnica w wysokości dofinansowania pomiędzy 3 przedziałami dochodów:
  3. do wysokości 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę – dofinansowanie 60 %;
  4. powyżej 100% i do wysokości 150% minimalnego wynagrodzenia za pracę – dofinansowanie

55 %;

  1. powyżej 150% minimalnego wynagrodzenia za pracę – dofinansowanie 50 %.
  2. Świadczenia, o których mowa w pkt. 3, 4, 7, 8 mogą być przyznane po złożeniu przez osobę uprawnioną wniosku, którego wzór stanowić będzie załącznik nr 2 do niniejszego regulaminu.
  3. Uprawnieni do korzystania ze świadczeń funduszu w celu ich uzyskania w danym roku mają obowiązek złożenia oświadczenia o wysokości średniego miesięcznego dochodu na członków ich rodziny pozostających z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym za rok ubiegły z uwzględnieniem danych uwzględniających wszystkie źródła tych dochodów. Dochód jest rozumiany jako dochód brutto.

Podstawą ustalenia wysokości dochodu są wszystkie uzyskane przychody pomniejszone o koszty uzyskania dochodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zarówno podlegające opodatkowaniu jak i zwolnione z tego podatku, na przykład wynagrodzenie za pracę oraz wszelkie dodatki do wynagrodzenia, nagrody i premie, wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych, świadczenia z zakładowych funduszy socjalnych, renty, emerytury, alimenty, zasiłki i świadczenia wypłacane przez powiatowy urząd pracy i ośrodek pomocy społecznej, wynagrodzenia z tytułu umów o charakterze cywilnoprawnym – zlecenia, o dzieło, najmu, dzierżawy itp.

W przypadku dochodu z działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych oraz podatkiem liniowym należy wykazać faktycznie uzyskany dochód, natomiast w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej w sposób zryczałtowany (np. w formie karty podatkowej) przyjmuje się, że dochód jest równy zadeklarowanej podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne. W przypadku dochodu uzyskiwanego z gospodarstwa rolnego uznaje się, że jest on równy przeciętnemu dochodowi z pracy w indywidualnych gospodarstwach rolnych
z 1 ha przeliczeniowego, ogłaszanemu corocznie w drodze obwieszczenia przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie art. 18 ustawy z 15 listopada 1984 r.
o podatku rolnym.

Osoba uprawniona do korzystania z ZFŚS, składając w ciągu roku wniosek
o świadczenie, składa też oświadczenie o zmianach lub braku zmian wysokości dochodów na członka rodziny wskazanym w wyżej wymienionym oświadczeniu, które mogą mieć wpływ na ustalenie wysokości świadczenia.

  1. Finansowanie pożyczek zwrotnych na cele mieszkaniowe dla osób uprawnionych, przy czym wysokość odpisu na powyższy cel ustala się w wysokości ustalonej w planie finansowym funduszu na dany rok. W przypadku, gdy w danym roku finansowym środki te nie zostaną w pełni wykorzystane przenosi się je na rok następny a w przypadku ich niedoboru, dopuszcza się możliwość zmiany planu finansowego.
  • Zwrotne pożyczki na cele mieszkaniowe mogą być przyznawane na:
  1. uzupełnienie wkładu mieszkaniowego,
  2. budowę domu jednorodzinnego lub lokalu w budynku wielorodzinnym,
  3. pokrycie kosztów wykupu lokalu na własność,
  4. zakup budynku mieszkalnego od jednostek, które go wybudowały w ramach działalności gospodarczej (lub od osoby prywatnej),
  5. na budowę, rozbudowę, przebudowę, adaptację pomieszczeń niemieszkalnych
    na cele mieszkalne,
  6. remont i modernizację domu lub mieszkania.
  • Warunki przyznawania i ustalania wysokości pożyczki i warunki jej spłaty :
  1. osoba ubiegająca się o pożyczkę składa wniosek (wzór w załączniku nr 3 do niniejszego regulaminu);
  2. maksymalny okres spłaty pobranej pożyczki wynosi:
  • na remont lub modernizację mieszkania maksymalnie 2 lata
  • w pozostałych przypadkach maksymalnie 3 lata
  • inny okres, krótszy od powyższych, ustalony na wniosek pracownika,
  1. na wniosek pożyczkobiorcy Dyrektor ZESz może wyrazić zgodę na jednorazową spłatę pozostałych rat (pod warunkiem, że wcześniej terminowo spłacono
    co najmniej 75 % kwoty pożyczki),
  2. wysokość pożyczek na cele mieszkaniowe ustala się w następujący sposób:
  • na remont i modernizację domu lub mieszkania do 7 000 zł ;
  • w pozostałych wymienionych w pkt.1 wypadkach do 10 000 zł ;
  1. stopa oprocentowania pożyczek wynosi 1%. Wysokość oprocentowania może ulec zmianie jedynie poprzez zmianę niniejszego regulaminu,
  2. przy składaniu wniosku o pożyczkę na budowę lub zakup domu jednorodzinnego lub mieszkania w budynku wielorodzinnym, uzupełnienie wkładu mieszkaniowego, rozbudowę, nadbudowę, adaptację pomieszczeń mieszkalnych itp., należy do wniosku dołączyć kopie pozwolenia na budowę, zaświadczenie wydane przez budującego lokal w budynku wielorodzinnym na wykup lub inny dokument potwierdzający możliwość nabycia mieszkania w danym roku.
  3. dyrektora ZESz podpisuje z pożyczkobiorcą umowę (wzór w załączniku nr 4 do niniejszego regulaminu).

Po stwierdzeniu , że złożony wniosek o pożyczkę zawiera wszystkie wymagane załączniki i podpisaniu umowy z dyrektorem ZESz, realizuje się go przelewając środki finansowe na konto wskazane przez pożyczkobiorcę, uwzględniając kolejność złożonych wniosków oraz w miarę posiadanych środków finansowych.

  1. zabezpieczeniem pobranej pożyczki jest gwarancja dwóch poręczycieli, którzy
    są pracownikami zatrudnionymi na czas nieokreślony, w pełnym wymiarze czasu pracy w ZESz gminy Łomża, szkołach podstawowych, punktach przedszkolnych prowadzonych przez gminę Łomża, Bibliotece lub GOK-u.
  2. pożyczki na cele mieszkaniowe w zasadzie nie ulegają umorzeniu z wyjątkiem, gdy:
  • nastąpił zgon pożyczkobiorcy (ulega umorzeniu automatycznie),
  • pożyczkobiorca znalazł się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej, życiowej.

W wyżej wymienionym przypadku nie spłacona kwota pożyczki w części lub całości zostanie umorzona, a ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje dyrektor ZESz.

  1. ponownie o pożyczkę na cele mieszkaniowe można ubiegać się nie wcześniej, jak
    upływie miesiąca od terminu spłacenia w całości pożyczki poprzedniej;
  2. osoby zatrudnione na czas określony mogą korzystać z pożyczek mieszkaniowych pod warunkiem, że okres spłaty pożyczki nie będzie przekraczał okresu na jaki zawarta została umowa o pracę.
  3. POSTANOWIENIA KOŃCOWE
  4. Dyrektor Zarządu opracowuje do końca marca każdego roku podział środków finansowych Funduszu na poszczególne formy działania oraz maksymalne kwoty świadczeń, który następnie po uzgodnieniu ze związkami zawodowymi ujmuje się w rocznym planie działalności socjalnej.
  5. Formy świadczeń zwarte w niniejszym „Regulaminie” będą realizowane zgodnie z przyjętym planem i w miarę możliwości finansowych .
  6. Przyznawanie świadczeń będzie dokonywane w uzgodnieniu z związkami zawodowymi.
  7. Kwoty wypłat i dopłat o których mowa w „Regulaminie” podlegają opodatkowaniu podatkiem od osób fizycznych zgodnie z odrębnymi przepisami.
  8. Propozycje zmian podziału środków finansowych na poszczególne zadania składa dyrektor do spraw funduszu socjalnego w uzgodnieniu z właściwymi organizacjami związkowymi.
  9. Dyrektor ZESz Gminy Łomża do końca lutego każdego roku przedstawia związkom zawodowym sprawozdanie z wykonania budżetu ZFŚS za rok poprzedni.
  10. Świadczenia socjalne mają charakter fakultatywny (uznaniowy) a nie roszczeniowy. Oznacza to, że prawo ubiegania się o oświadczenie z ZFŚS przysługuje wszystkim osobom uprawnionym, ale w pierwszej kolejności pomoc uzyskuje osoba spełniająca kryteria socjalne. Nie korzystanie ze świadczeń nie upoważnia do żądania jakiegokolwiek ekwiwalentu.
  11. Regulamin wraz z załącznikami został uzgodniony ze związkami zawodowymi , zaś zmiany wymagają zastosowania takiego samego trybu ich wprowadzenia.
  12. Regulamin jest dostępny w sekretariatach każdego z zakładów pracy będących stronami porozumienia w sprawie prowadzenia wspólnej dzielności socjalnej oraz został opublikowany na stronie http://bip.zes.gminalomza.pl/ .

 

 

 

 

Data powstania: niedziela, 30 maj 2021 09:03
Data opublikowania: czwartek, 7 paź 2021 09:10
Opublikował(a): Tomasz Tyszka
Zaakceptował(a): Tomasz Tyszka
Artykuł był czytany: 345 razy